formZ free

formZ jr

formZ pro

LABPrimitives

Search for glossary terms (regular expression allowed)
Begin with Contains Exact termSounds like

Glossaries

Term Definition
LABPrimitives

Wtyczka LAB Primitives Collection dodaje 2 nowe narzędzia do modelowania, które znajdują się na pasku Extensions na samym dole palety Modeling Tools. Pierwszym z nich jest narzędzie Profiles, które służy do rysowania belek o wybranym przekroju i o zadanych wymiarach. Drugim narzędziem jest narzędzie Catenary i służy do rysowania linii w kształcie wiszącj liny, utwierdzonej na dwóch końcach.

Wtyczka dodaje również narzędzie robiące zestawienie stworzonych elementów i zapisujące je do pliku tekstowego.

Dodatek ten działa w wersji formZ pro.

 LABPrimitives

Pierwsze narzędzie do modelowania: Profiles

Ścieżka do wywołania funkcji:

Paleta Modeling Tools -> Pasek ikon Extensions-> ikona Profiles

Aby użyć funkcji, najlepiej najpierw wybrać odpowiedni profil w Tool Options, podać potrzebne wymiary oraz wybrać ikonę oznaczającą sposób rysowania.  Można też jednak najpierw stworzyć belkę, a dopiero później dobrać do niej profil i wymiary. Do dyspozycji mamy 12 różnych przekrojów: kołowy, rura okrągła, prostokątny, rura prostokątna, sześciokątny, rura sześciokątna, dwuteownik (2 rodzaje), kątownik, ceownik, teownik oraz zetownik. Dodatkowo niektóre przekroje występują w dwóch wariantach: z prostymi krawędziami i zaokrąglonymi, wtedy dodatkowo podaje się wartość promieni zaokrągleń.

Profiles

 

Drugie narzędzie do modelowania: Catenary

Ścieżka do wywołania funkcji:

Paleta Modeling Tools -> Pasek ikon Extensions-> ikona Catenary

Aby użyć funkcji, zaznaczamy dwa końce liny, a następnie dynamicznie zaznaczamy głębokość, do jakiej lina będzie zwisać.

Catenary

 

Wtyczka dodaje również narzędzie robiące zestawienie stworzonych elementów i zapisujące je do pliku tekstowego. Ścieżka do jego wywołania:

Menu Extensions -> LAB Primitives -> Profiles Report

 

Link do ściągnięcia wtyczki:

http://lab.formz.com/primitives